İçeriğe geç

Kavacık köyü sakinleri: Zehirlenmek istemiyoruz

Kategori: Gündem

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı “Kavacık Köyü Halkı Dayanışma Grubu” hazırladıkları bildiride şu ifadelere yer verdi:

“Etrafı verimli tarım alanlarıyla çevrili, halkı tarım ve hayvancılıkla geçinenköyümüze ‘Uzunköprü Karma Sanayi Bölgesi’ yapılmak istenmektedir. ‘Çevreye Duyarlı’ olarak lanse edilen proje ile OSB; havaya, tarımalanlarına, çevresinde bulunan cevizliklere zarar verecek, köyün ve tarımalanlarının su kaynağı olan Kavacık Göleti’ni kirletecek, alanda bulunankoruyu ortadan kaldıracak, hayvancılık için mera bırakmayacak, köyümüzü yaşanmaz hale getirecek noktaya gelmiştir.

Alana OSB yapılması yönünde alınan karar 5403 sayılıToprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile de bağdaşmamaktadır. Bu bölgeye OSB yapılması durumunda, bundan en çok etkilenecek olanKavacık halkına uzun süre hiçbir bilgi verilmemiştir. Projenin varlığındanancak iki yıl sonra köy halkının duyumu olmuştur. Bununla birlikteOSB’nin arazi planına araştırmalar sonucu ulaşılmış, Kavacık Köyü HalkıDayanışma Grubu sesini yükseltmiştir. OSB yönetimi “Nedenbilgilendirme toplantısı yapılmadı?” sorusunu savuşturmak için 12 Kasım2018’e bir bilgilendirme toplantısı planlamıştır. En başında yapılmasıgereken bu toplantının, halkın rahatsızlığını yüksek sesle söylemesiüzerine düzenlenmesi bile rant söz konusu olduğunda işlerin yangındanmal kaçırır gibi yürütüldüğüne verilebilecek bir örnektir.

Doğal yaşama tehdit oluşturmayacak bir sanayileşmenin istihdam veekonomik gelişme için ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. İzindeyürüdüğümüz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” sözü bizim için de çok değerlidir. Ancak hiçbir aşamasında Kavacıklılarınve yörede yaşayan halkın görüşlerinin dikkate alınmadığı, Köyde ilandahi yapılmadığı, halkın katılımı ilkesinin çiğnendiği sabittir. Zehirlenmek İstemiyoruz.”

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir